(+420) 724 995 177 Po-Pá: 9-17 hod

Cestování obytným autem se psem. Jak na to?

Autor: Aneta Málková 14.4.2023
Obytňák nám majitelům čtyřnohých kamarádů usnadňuje všechny rodinné dovolené. Poradíme pár zásad a triků, jak si výpravu užijete bez stresu i s chlupáčem i vy.
Cestování obytným autem se psem. Jak na to?

Proč vlastně obytňákem cestovat se psem?

Celý průběh dovolené je výrazně snazší. Vypravíte-li se totiž někam letecky, na palubu můžete vzít pouze pejska, jehož váha (včetně přepravky!) je do 8 kilo. Všichni ostatní musí cestovat sami v bedně v zavazadlovém prostoru, a to je jistě nejen pro mě nepřijatelná varianta. Některé aerolinky (problematické jsou lety do Velké Británie) na palubu nepustí žádného psa.

V hotelích a penzionech je často pobyt s psem zakázaný nebo je problematické nechat pejska na pokoji samotného, protože je prostředí pro něj úplně cizí.

Co se nám na cestách se psem obytným autem osvědčilo?

Výpravy obytkou si s chlupáčem naopak můžete užít snadno. S našimi osvědčenými tipy nejen pro začínající nešlápnete vedle a dovolenou zvládnete bez stresu.

1. Očkování a pas

Pas zvířete v zájmovém chovu dostanete od každého slušného chovatele už automaticky místo očkovacího průkazu. Při cestě za hranice (a to i na Slovensko) musí být pes očipován a kód čipu registrován, mít platné očkování proti vzteklině. A některé země jako například Velká Británie nebo Finsko vyžadují i doklad o odčervení, proto s plánováním začněte včas.

TIP Před odjezdem si vždy zkontrolujte konkrétní požadavky dané země, doporučujeme podrobné informace o cestování se psem do zahraničí (EU) na stránkách Státní veterinární správy. A zde najdete informace o cestování se psem mimo EU.

Specifickou kapitolou jsou pak protilátky proti vzteklině. EU včetně České republiky vyžaduje u psa cestujícího z tzv. třetích zemí proti vzteklině nejen očkování, ale rovněž stanovenou hladinu protilátek. Vyšetření však musí být nejméně (POZOR nikoliv nejvýše!) 3 měsíce staré. Pojedete-li tak s pejskem například do Maroka, nechte si pro bezproblémový návrat domů udělat test s příslušným předstihem ještě v ČR.

Cestovní pas pes

Na cestu do zahraničí přibalte pas a včas si zjistěte požadavky daného státu na očkování/odčervení

2. Prevence přehřátí

Zásada číslo jedna zní – nikdy, ale opravdu NIKDY nenechávejte v létě při teplotách nad 25 stupňů zavřeného psa v autě. Otevřená okénka ani parkování ve stínu na tom vůbec nic nemění. Můžete se nechtěně zdržet, zastínění auta se s postupujícím sluncem změní, a interiér se během chvíle změní na pec.

Nezapomínejte na pitný režim na výletech, pořiďte si skládací silikonovou misku nebo lahvičku s integrovanou miskou dva v jednom. Zejména buldočci, mopsíci a jiná krátkonosá plemena ocení i chladící vestu (vyzkoušeli jsme, fungovala dobře).

Pes s miskou s vodou

Nezapomínejte na pitný režim na výletech, pořiďte si skládací silikonovou misku nebo lahvičku s integrovanou miskou

3. Bezpečnost při jízdě

Důraz na bezpečnost platí v obytných autech dvojnásob. Více místa znamená i to, že při případném nárazu může zvíře proletět celým autem tam a zase zpátky a zranit (nebo usmrtit) nejen sebe samo.

Řešení je více:

V menší dodávce, kde je prostor před sedačkou spolujezdce sevřený, bude pes pravděpodobně zde. Pokud na tomto místě nikdo nesedí, můžete připnout zkrácené vodítko ke dveřnímu madlu, aby za jízdy neodpochodoval k vašim nohám.

Spolehlivějším řešením je klasická přepravka, jíž je nutné zabezpečit proti posunu. Ideální místo je za řidičem na protiskluzové podložce (té, jež se využívá typicky pod koberce), ev. připevněné popruhem.

Šikovnou a bezpečnou vychytávkou je speciální pás pro psy – připevní se k postroji pejska a druhý konec se zacvakne do koncovky klasického pásu. Malá plemena tak mohou být přímo na sedačce, větší pak na podlaze bez rizika, že při prudkém brždění vyletí oknem.

Pokud jste hrdými majiteli rovnou celé smečky, nezbyde vám než zakoupit speciální psí přívěs. Dle legislativy může za hranice vyjet taková tlupa maximálně pětičlenná, výjimku mají soutěže a výstavy.

Pes na sedadle řidiče

Pes za volantem vypadá roztomile, vy toho svého ale raději dobře zabezpečte – třeba speciálním pásem pro psy

4. Krmivo

Pokud jedete na pár dní až týdnů, granule si vezměte určitě svoje, na které je pes zvyklý. Pokud jedete na delší dobu, pokuste se sehnat "vaši značku", nebo složením co nejpodobnější a na tu přecházet postupně smícháváním s tou původní. Pro zabavení se budou hodit žvýkací kosti a různé pamlsky, bere-li pejsek nějaké léky, nezapomeňte je doma.

Pes jí meloun

Zabalte dost granulí, ať neriskujete zažívací potíže :)

5. Výbava

Co do psího kufru?

Pelíšek a misky jsou jasné.

Náhradní obojek nebo postroj a také vodítko, obojí se totiž ztratí nebo rozbije v tu nejméně vhodnou chvíli. (Improvizace je sice možná, ale ponožku místo obojku mi stačilo vidět jednou.)

Dále ručník, až bude pes po koupeli či dešti, a deku na podlahu, až si tam vlhký lehne.

Antiparazitní šampon se může hodit po kontaktu s místními psisky s blechami, co na člověka nejdou. Nenosí-li váš mazlík obojek odpuzující klíšťata a jinou havěť, ještě před odjezdem mu podejte spot-on pipetu. Pro dlouhostrsté přibalte i kartáč.

Základní "lékárničku" – dezinfekce, sterilní obvaz, případně léky na zažívací problémy, pinzetu na klíšťata.

Sáčky na exkrementy – ve městech bývají k dispozici, ale jistota je jistota.

No a nezapomeňte na míček, frisbee a další hračky, neboť nejen u dětí platí, že kdo si hraje, nezlobí!

Pes výbava na cesty

Nezapomeňte na různé nezbytnosti, časem vychytáte ty nejužitečnější

Autorka Aneta spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Máte vlastní vychytávky? Napište nám! A užívejte si krásné společné chvíle na cestách :)

Pes výbava na cesty

Náš pes Bond se synem na jedné z výprav

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.